Witamina B3
Witamina B3 (niacyna) jest prekursorem kluczowego, endogennego dinukleotydu nikotynamidoadeninowego (NAD+). Para redoks NAD+ i jego zredukowana forma NADH stanowią istotny element łańcucha oddechowego w mitochondriach. NAD+ pełni również funkcję substratu i koenzymu w ponad 500 reakcjach metabolicznych zachodzących we wszystkich komórkach, przyczyniając się tym samym do regulacji fundamentalnych procesów komórkowych. Z tego względu witamina B3 jest niezbędna dla zaopatrzenia organizmu w energię i występuje w różnych formach, praktycznie we wszystkich tkankach ciała, odgrywając kluczową rolę w zaopatrzeniu organizmu w energię.
Rybozyd nikotynamidu (NR) – efektywny prekursor NAD+
W ramach metabolizmu witaminy B3 niacyna musi przejść przez szereg etapów, aby zostać przekształcona w NAD+. Rybozyd nikotynamidu stanowi jedną z najbardziej bezpośrednich prekursorów aktywnego NAD+ w tym szlaku metabolicznym. W odróżnieniu od innych form witaminy B3, do wytworzenia tego istotnego koenzymu nie są wymagane złożone etapy transformacji.
Nikotynamid / niacynamid – bezpośrednio dostępna B3 bez "efektu flush
Przyjmowanie kwasu nikotynowego (niacyny) w większych ilościach prowadzi do tak zwanego „efektu zaczerwienienia skóry” (ang. niacin flush), charakteryzującego się nagłym rozszerzeniem naczyń krwionośnych, silnym mrowieniem i zaczerwienieniem skóry. Nikotynamid (inaczej: niacynamid) to forma witaminy B3, która nawet w najwyższych dawkach wywołuje efekt zaczerwienienia skóry jedynie u nielicznych osób z zaburzeniami metabolizmu B3.
Oświadczenia zdrowotne dotyczące witaminy B3 (wg EFSA):
Witamina B3 przyczynia się do:
- utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego,
- prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego,
- utrzymania prawidłowych funkcji psychologicznych,
- utrzymania prawidłowego stanu błon śluzowych,
- zachowania zdrowej skóry,
- zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia.