OPC (skrót od: oligomeric proanthocyanidins), zwana również witaminą P, to grupa flawonoli zbudowanych z polimerów katechiny i epikatechiny. Proantocyjanidyny znajdziemy w całej gamie owoców i roślin, w tym w pestkach i skórkach winogron, w jagodach i owocach cytrusowych, ale także w ochronnej warstwie kory drzew.
Różnorodne proantocyjanidyny są łączone, ze względu na ilość jednostek, na przykład jako monomery ( jedna jednostka), oraz dimery (dwie jednostki). Dokładna definicja OPC jest lekko nieprecyzyjna- ze względu na interpretację jako OPC określa się tylko di- do tetramerów, lub di- do pentametrów albo di- do heksametrów albo także wszystkie proantocyjanidyny bez monomerów.
Przez długi czas za bioaktywne uważano jedynie dimery, czyli składające się z dwóch, oraz trimery, czyli oligomeryczne proantocyjanidyny składające się z trzech jednostek. Jest to jednak coraz częściej kwestionowane, więc można założyć złożoną interakcję wszystkich składników ekstraktu z pestek winogron. Związki OPC występują w znacznych ilościach, a mianowicie głównie w korze sosny i pestkach winogron, przy czym poszczególne proantocyjanidyny w nich zawarte różnią się od siebie zarówno formą, jak i działaniem. Na szczególną uwagę zasługuje duża ilość ważnego proantocyjanidyny-B3-3'-O-galusanu w ekstrakcie z pestek winogron.