Kadzidło indyjskie (Boswellia Serrata)
Żywica drzewa kadzidłowca była świętym kadzidłem od tysięcy lat. Służy jako płyn na rany kory, którym drzewo uszczelnia i leczy rany pnia i gałęzi. Wraz z mirrą i złotem kadzidło jest jednym z darów Trzech Króli i zostało złożone w ofierze starożytnym bogom Wschodu już 7000 lat temu.
Tradycyjnie żywicę tego drzewa pozyskuje się poprzez nacinanie pnia i gałęzi. Powstaje początkowo mleczny płyn, który wysycha na drzewie jedynie dzięki działaniu promieni słonecznych. Zazwyczaj nacięcia są kilkukrotne, ponieważ dzięki temu jakość żywicy wzrasta z każdym zbiorem. W ten sposób kilka razy w roku można uzyskać coraz lepszej jakości, coraz czystszą żywicę, która jest wykorzystywana do różnych celów. Następnie drzewa muszą się regenerować przez kilka lat, by mogły ponownie odbudować swoje rezerwy.
Cenne kwasy bosweliowe
Oprócz licznych olejków eterycznych (8-12%) i polisacharydów (20-45%), kadzidło zawiera specjalne kwasy żywiczne, czyli 5-8% kwasów bosweliowych, w tym w szczególności główny składnik aktywny kwas acetylo-11-keto-β-bosweliowy, czyli w skrócie AKBA. Wszystkie aktywne składniki kadzidła, a zwłaszcza olejki eteryczne i kwasy żywiczne, tworzą synergistyczny kompleks.